Batata, To Kill a Tiger, Dear Audrey and Handle with Care

2023 Canadian Screen Award Nominations for Documentary

Batata, Dear Audrey, Handle with Care, and To Kill a Tiger lead film nominees

20 mins read

It’s a four-way lead in the theatrical race of the Canadian Screen Award nominations. Batata, Dear Audrey, Handle with Care and To Kill a Tiger have three nominations each on the theatrical side of the Screenies including the top prize, the Ted Rogers Best Feature Length Documentary award. Rounding out that category in the nominations released this morning is zo reken with two nominations. The Canadian Screen Awards offer an additional doc prize this year with the inclusion of an award for music in a theatrical feature.

The five nominees for the Screenies’ Ted Rogers category generally reflect documentaries that represented Canadian film well on the festival circuit and in theatres. Notably absent from the top prize, though, is Geographies of Solitude, which managed a nomination for cinematography but isn’t up for best doc despite being a favourite on the festival circuit. The documentary field also has the biggest surprise of the day with Canada’s Oscar bid Eternal Spring shut out entirely. The Academy hasn’t given such a cold shoulder to an Oscar submission since Xavier Dolan’s I Killed My Mother, but even that managed a lone citation for Best First Feature.

On the broadcast side, Buffy Sainte-Marie: Carry It On, Sex with Sue, and We’re All Gonna Die Now (Even Jay Baruchel) lead the field with five nominations, followed by Unloved: Huronia’s Forgotten Children and Kids in the Hall: Comedy Punks with four. Many of the broadcast nominees are also festival favourites and, in some cases, had theatrical runs comparable to the film nominees. (Contenders choose a field when submitting.)

On the dramatic side, Clement Virgo’s Brother dominated the field with 14 nominations including Best Picture.

The documentary nominees for the Canadian Screen Awards are as follows:

 

FILM

Ted Rogers Best Feature Length Documentary | Meilleur long métrage documentaire Ted Rogers

Sponsor | Commanditaire | ROGERS

Paul Scherzer, Noura Kevorkian – Batata

Jeremiah Hayes, André Barro, Annette Clarke – Dear Audrey

Joey Haywood, Ryan Sidhoo, Jeremy Schaulin-Rioux, Kirk Thomas, Aron Phillips, Matt Aronson, Mark Starkey, Mario Soriano, Lizzy Karp – Handle with Care: The Legend of the Notic Streetball Crew

Nisha Pahuja, Cornelia Principe, David Oppenheim, Anita Lee, Atul Gawande – To Kill a Tiger

Emanuel Licha – zo reken

 

Best Cinematography in a Feature Length Documentary | Meilleure direction photographique dans un long métrage documentaire

Noura Kevorkian – Batata

Nicholas de Pencier – The Colour of Ink

Jacquelyn Mills – Geographies of Solitude

Katerine Giguère – Scrap

Étienne Roussy – zo reken

 

Best Editing in a Feature Length Documentary | Meilleur montage dans un long métrage documentaire

Noura Kevorkian, Mike Munn, CCE – Batata

René Roberge – Bloom | Jouvencelles

Jeremiah Hayes – Dear Audrey

Jeremy Schaulin-Rioux – Handle with Care: The Legend of the Notic Streetball Crew

Mike Munn, CCE, Dave Kazala – To Kill a Tiger

 

Best Original Music in a Feature Length Documentary | Meilleure musique originale dans un long métrage documentaire

Walker Grimshaw – Dear Audrey

Edo Vanbreemen, Johannes Winkler – Handle with Care: The Legend of the Notic Streetball Crew

Delphine Measroch – Humus

Ramachandra Borcar – Scrap

Jonathan Goldsmith – To Kill a Tiger

 

Best Short Documentary | Meilleur court métrage documentaire

Sponsor | Commanditaire | Hot Docs

The Benevolents | Les bienveillants – Sarah Baril Gaudet

Bill Reid Remembers – Alanis Obomsawin, Annette Clarke

The Goats of Monesiglio – Emily Graves, Anna Cooley, Raj Dhillon

Patty vs. Patty – Chris Strikes, Kate Fraser, Maya Annik Bedward

Perfecting the Art of Longing – Kitra Cahana, Kat Baulu, Ariel Nasr, Annette Clarke

 

Broadcast/Television

Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program

Sponsor | ROGERS

Come Clean

TVO (TVO)

(Insurgent Projects)

Derreck Roemer, Neil Graham

 

Dear Jackie

documentary Channel (CBC)

(Catbird Films, Inc)

Henri Pardo, Katarina Soukup

 

Marketplace: Crisis in Home Care

CBC (CBC)

(CBC)

Tiffany Foxcroft

 

My Indian Name

APTN (APTN)

(Nish Média)

Abraham Cote, Jason Brennan

 

The Pretendians

CBC (CBC)

(Counterfeit NDN Productions Inc in association with Paul Kemp Productions)

Drew Hayden Taylor, Paul Kemp

 

Best History Documentary Program or Series

Esi Edugyan: Out of the Sun, The CBC Massey Lectures

CBC (CBC)

(CBC)

Catherine Legge, Esi Edugyan, Greg Kelly, Romilla Karnick, Ebyan Abdigir

 

ET Canada Presents Remembering Queen Elizabeth II

Global (Corus Entertainment)

(Entertainment Tonight Canada)

John Kampilis, Laura Carroll, Jodie Davis, Bob Pagrach, Nadine Parker, Jamie Samhan

 

Evil by Design: Surviving Nygard

CBC (CBC)

(Blue Ant Studios)

Sarah Sharkey Pearce, Laura Michalchyshyn, Jennifer Harkness, Alison Duke, Timothy Sawa, Sam Sniderman, Kim Creelman

 

Summit 72

CBC (CBC)

(72 Summit Productions Inc.)

Nicholas de Pencier, Naveen Prasad

 

Underground Railroad: The Secret History

Discovery Channel (Bell Media)

(Attraction)

Joey Case, Nicole Hamilton, Margot Daley

 

Rob Stewart Award for Best Science or Nature Documentary Program or Series

Carbon – The Unauthorised Biography

CBC (CBC)

(Handful of Films)

Niobe Thompson

 

Curb Your Carbon

CBC (CBC)

(Infield Fly Productions)

Dugald Maudsley, Gillian Main

 

Ice and Fire: Tracking Canada’s Climate Crisis

CBC (CBC)

(yap films inc)

Elliott Halpern, Elizabeth Trojian

 

The Mightiest

Discovery Channel (Bell Media)

(Exploration Productions, Inc.)

Chris Perez, Marcelle Edwards, Manny Groneveldt

 

Nature’s Big Year

CBC (CBC)

(Nature’s Reboot Productions Inc.)

Christine Nielsen, Diana Warmé

 

Best Biography or Arts Documentary Program or Series

Beautiful Scars

TVO (TVO)

(Cream Productions)

Corey Russell, Dan Cimoroni, Allen Moy, Kate Harrison Karman, David Brady

 

Comedy Punks: Kids In The Hall

Makeful (Blue Ant Media)

(Blue Ant Media)

Michael MacMillan, Laura Michalchyshyn, Jennifer Harkness, Reginald Harkema, Paul Myers, Nicholas McKinney, Kimberley Creelman

 

ET Canada Presents Remembering Betty White

Global (Corus Entertainment)

(Entertainment Tonight Canada)

John Kampilis, Laura Carroll, Jodie Davis, Bob Pagrach, Melissa Lariviere

 

Indspire Awards 2022

CBC (CBC)

(Redcloud Studios Inc.)

Jennifer Podemski

 

Skindigenous

APTN (APTN)

(Nish Média)

Jason Brennan

 

Best Documentary Program

A.rtificial I.mmortality

Crave

(Fathom Film Group)

Ann Shin

 

The Case Against Cosby

documentary Channel (CBC)
(Prospero Pictures)

Martin Katz, Karen Wookey

 

Kings of Coke

Crave

(Connect3 Media / URBANIA Media)

Julian Sher, Philippe Lamarre, Pablo Salzman, Michael Kronish, André Barro, Annie Bourdeau

 

The Perfect Story

TVO (TVO)

(Frequent Flyer Films, National Film Board of Canada)

Michelle Shephard, Bryn Hughes, Lea Marin

 

Sex with Sue

W Network (Corus Entertainment)

(Banger Films)

Lisa Rideout, Sam Dunn, Scot McFadyen

 

Best Factual Series

Arctic Vets

CBC (CBC)

(Entertainment One)

Jocelyn Hamilton, Toby Dormer

 

How I Got Here

Super Channel Heart & Home (Allarco Entertainment)

(FORTÉ Entertainment Inc.)

Andrea Gabourie, Mitchell Gabourie, Louise Wood

 

Lost Car Rescue

History (Corus Entertainment)

(Proper Television)

Allison Grace, Lesia Capone, Cathie James, Jay Armstrong, Matt Sager

 

Never Seen Again

Paramount+ Canada

(EFC Allenby Productions Inc.)

Shawn Efran, Azadeh de Leon, Solly Granatstein

 

We’re All Gonna Die (Even Jay Baruchel)

Crave

(90th Parallel Productions Ltd)

Jay Baruchel, Gordon Henderson, Stuart Henderson, Victoria Lean, Ben Travers

 

Best Direction, Documentary Program

Beautiful Scars

TVO (TVO)

(Cream Productions)

Shane Belcourt

 

Buffy Sainte-Marie: Carry It On

Crave

(White Pine Pictures, Eagle Vision)

Madison Thomas

 

Magic Shadows Elwy Yost: A Life in Movies

TVO (TVO)
(Firestarter Productions Inc.)

Karen Shopsowitz

 

Sex with Sue

W Network (Corus Entertainment)

(Banger Films)

Lisa Rideout

 

Unloved: Huronia’s Forgotten Children

documentary Channel (CBC)

(White Pine Pictures)

Barri Cohen

 

Best Direction, Documentary Series

Being Black In Halifax

CBC Gem

(ZaZa Productions)

Guyleigh Johnson, Jodell Stundon, Tyus McSween, Deborah Castrilli

 

BLK: An Origin StoryNova Scotia: Three Epic Migrations, One People

History (Corus Entertainment)

(BLK Productions Inc.)

Jennifer Holness

 

Comedy Punks: Kids In The Hall – Episode 2

Makeful (Blue Ant Media)

(Blue Ant Media)

Reginald Harkema

 

Ice and Fire: Tracking Canada’s Climate Crisis

CBC (CBC)

(yap films inc)

Robin Bicknell

 

The Machine That Feels

CBC (CBC)

(yap films inc)

Robin Bicknell

 

Best Direction, Factual

Arctic Vets – Mom and Cubs Polar Bear Rescue

CBC (CBC)

(Entertainment One)

Jeff Thrasher

 

Lost Car RescueMuscle Cars

History (Corus Entertainment)

(Proper Television)

Michelle Mama

 

Still StandingSt. Laurent, MB

CBC (CBC)

(Frantic Films)

Sebastien Cluer

 

Still StandingWakefield, QC

CBC (CBC)

(Frantic Films)

Andrew Murray

 

We’re All Gonna Die (Even Jay Baruchel) – Asteroid Armageddon

Crave

(90th Parallel Productions Ltd)

Victoria Lean

 

Best Writing, Documentary

BLK: An Origin StoryOntario: John “Daddy” Hall

History (Corus Entertainment)

(BLK Productions Inc.)

Sudz Sutherland

 

Buffy Sainte-Marie: Carry It On

Crave

(White Pine Pictures, Eagle Vision)

Madison Thomas, Andrea Warner

 

Magic Shadows Elwy Yost: A Life in Movies

TVO (TVO)

(Firestarter Productions Inc.)

Karen Shopsowitz

 

The Pretendians

CBC (CBC)

(Counterfeit NDN Productions Inc in association with Paul Kemp Productions)

Drew Hayden Taylor, Paul Kemp, Jonathan Baltrusaitis

 

Sex with Sue

W Network (Corus Entertainment)

(Banger Films)

Lisa Rideout

 

Barbara Sears Award for Best Editorial Research

Black Liberators WWII

History (Corus Entertainment)

(yap films inc)

Kathy Grant, Lola Waheed

 

Buffy Sainte-Marie: Carry It On

Crave

(White Pine Pictures, Eagle Vision)

Madison Thomas, Andrea Warner

 

Chef Secrets: The Science of Cooking

CBC (CBC)

(In the Vault Productions Inc.)

Jackie Carlos

 

Unloved: Huronia’s Forgotten Children

documentary Channel (CBC)

(White Pine Pictures)

Barri Cohen, Jessica Joy Wise

 

We’re All Gonna Die (Even Jay Baruchel) – Asteroid Armageddon

Crave

(90th Parallel Productions Ltd)

Victoria Lean, Jackie Carlos, Rita Kotzia, Britt Wray, Stuart Henderson, Ben Travers, Simone Zucker

 

Barbara Sears Award for Best Visual Research

Black Liberators WWII

History (Corus Entertainment)

(yap films inc)

Kenya-Jade Pinto, Erin Chisholm

 

Buffy Sainte-Marie: Carry It On

Crave

(White Pine Pictures, Eagle Vision)

Jessica Joy Wise, Bailey Johnson, Jennifer Dysart, Joan Prowse, Connie Littlefield, Allison Wolfe

 

The Case Against Cosby

documentary Channel (CBC)

(Prospero Pictures)

Elspeth Domville

 

Comedy Punks: Kids In The Hall – Episode 1

Makeful (Blue Ant Media)

(Blue Ant Media)

Cindy Wolfe, Emma Kehayas

 

Unloved: Huronia’s Forgotten Children

documentary Channel (CBC)

(White Pine Pictures)

Barri Cohen, Jessica Joy Wise

 

Best Writing, Factual

Arctic VetsMom and Cubs Polar Bear Rescue

CBC (CBC)

(Entertainment One)

Jeff Thrasher

 

A Ghost Ruined My LifeNewlywed Nightmare

T+E (Blue Ant Media)

(Cream Productions)

Armen Kazazian

 

Rust Valley RestorersScorched Earth

History (Corus Entertainment)

(Mayhem Entertainment)

Samantha Beck, Katie Redburn, Gillian Mahoney

 

Still Standing – Oxford, NS

CBC (CBC)

(Frantic Films)

Jonny Harris, Fraser Young, Graham Chittenden, Steve Dylan

 

We’re All Gonna Die (Even Jay Baruchel)Asteroid Armageddon

Crave

(90th Parallel Productions Ltd)

Victoria Lean

 

Best Photography, Documentary or Factual

A.rtificial I.mmortality

Crave

(Fathom Film Group)

Iris Ng, Stephen Chung

 

BLK: An Origin StoryNova Scotia: Three Epic Migrations, One People

History (Corus Entertainment)

(BLK Productions Inc.)

Ricardo Diaz

 

Crystal Pite: Angels’ Atlas

documentary Channel (CBC)

(Impermanent Pictures Inc.)

Maya Bankovic

 

Sex with Sue

W Network (Corus Entertainment)

(Banger Films)

Lulu Wei, Ann Tipper

 

The Talented Mr. Rosenberg

CBC (CBC)

(Melbar Entertainment Group)

Ken Ng

 

Best Picture Editing, Factual

Arctic VetsMom and Cubs Polar Bear Rescue

CBC (CBC)

(Entertainment One)

Anna Bigos

 

How I Got HereSerbia – “Two Rivers Intertwined”

Super Channel Heart & Home (Allarco Entertainment)

(FORTÉ Entertainment Inc.)

Vitold Vidic

 

How I Got HereZimbabwe – “She Has Arrived”

Super Channel Heart & Home (Allarco Entertainment)

(FORTÉ Entertainment Inc.)

Derek Esposito

 

National Day of Truth and Reconciliation

CBC (CBC)

(Insight Productions)

Mike Langevin, Jordan Lavigne, Tim Thompson, Ken Yan

 

We’re All Gonna Die (Even Jay Baruchel)Asteroid Armageddon

Crave

(90th Parallel Productions Ltd)

Kirk Ramsay, Nick Taylor

 

Best Picture Editing, Documentary

Beautiful Scars

TVO (TVO)

(Cream Productions)

Marc Ricciardelli, Taylor G McConnachie, Katie Flach

 

BLK: An Origin StoryVancouver: Hogan’s Alley

History (Corus Entertainment)

(BLK Productions Inc.)

Avril Jacobson

 

Comedy Punks: Kids In The HallEpisode 2

Makeful (Blue Ant Media)

(Blue Ant Media)

Dave McMahon

 

Evil by Design: Surviving Nygard

CBC (CBC)

(Blue Ant Studios)

Barry McMann, Pamela Bayne, Peter Denes, Nathan Shields

 

Sex with Sue

W Network (Corus Entertainment)

(Banger Films)

Erin Gulas, Nick Taylor

 

Best Sound, Documentary or Factual

Buffy Sainte-Marie: Carry It On

Crave

(White Pine Pictures, Eagle Vision)

Stephen Paniccia, Kane Kirton, Daniel Pellerin

 

Crystal Pite: Angels’ Atlas

documentary Channel (CBC)

(Impermanent Pictures Inc.)

Graham Rogers, Stefana Fratila, Krystin Hunter, Dane Kelly

 

Dear Jackie

documentary Channel (CBC)
(Catbird Films, Inc)

Stéphane Barsalou, Lynne Trépanier, Catherine Van Der Donckt, Benoît Dame

 

Doug and the Slugs and Me

documentary Channel (CBC)

(Slugumentary Film Productions Inc.)

Matt Drake, Devon Cooke

 

Magic Shadows Elwy Yost: A Life in Movies

TVO (TVO)

(Firestarter Productions Inc.)

Michael Josselyn, Matthew McKenzie

 

Best Original Music, Documentary

A.rtificial I.mmortality

Crave

(Fathom Film Group)

Todor Kobakov

 

BLK: An Origin Story – Nova Scotia: Three Epic Migrations, One People

History (Corus Entertainment)

(BLK Productions Inc.)

Tom Third

 

Dear Jackie

documentary Channel (CBC)

(Catbird Films, Inc)

Ramachandra Borcar

 

The Perfect Story

TVO (TVO)

(Frequent Flyer Films, National Film Board of Canada)

Ohad Benchetrit, Justin Small

 

Unloved: Huronia’s Forgotten Children

documentary Channel (CBC)

(White Pine Pictures)

Michelle Osis

 

Best Original Music, Factual, Lifestyle, Reality, or Entertainment

A Cut Above – Episode 101

Discovery Channel (Bell Media)

(marblemedia)

Rachael Johnstone, Annelise Noronha, Jason Turriff, Earl Torno

 

Eat Me (or try not to) – The Taste

TVO (TVO)

(DBcom Media)

Guillaume Coutu Dumont

 

Friday Night ThunderYou Gotta Push the Limits or Stay Behind

APTN (APTN)

(Big Soul Productions Inc.)

Derek Miller

 

Les Stroud’s Wild Harvest – Mussels & Wild Radish

Cottage Life (Blue Ant Media)

(Wild Harvest Productions Inc)

Les Stroud, Kevin Kossowan, David Bateman

 

Open Fire – The Fall Cookout

TLN (TLN Media Group)

(Riverbank Pictures)

Joseph Shabason

 

DIGITAL

Best Web Program or Series, Non-Fiction

Being Black in Canada: My Journey Here

(CBC)

Tamika Forrester, Nazima Walji, Diane Campbell, Asha Tomlinson, Farhan Ahmad, Andree Lau

 

Being Black in Canada at The Olympic Games

(CBC)

Ryan Johnston, Sarah Jenkins, Tamika Forrester, Anders Marshall

 

ET Canada Pride

(Entertainment Tonight Canada)

John Kampilis, Jodie Davis, Laura Carroll, Bob Pagrach, Fay Philavanh, Dallas Dixon, Mikael Melo

 

ET Canada Royal Rewind

(Entertainment Tonight Canada)

John Kampilis, Jodie Davis, Laura Carroll, Bob Pagrach, Fay Philavanh, Nadine Parker, Alyssa Croezen

 

Pride: The LGBTQ+ History Series

(We Demand Productions Inc.)

Mark Kenneth Woods

 

Best Immersive Experience – Non-Fiction

The Choice

(Infinite Frame Media)

Joanne Popinska, Tom C. Hall

 

Lou

(UNLTD)

Jean-Philippe Turgeon, Pascal Pelletier, Annick Daigneault, Martine Asselin, Sébastien Gros, John Hamilton

Partita for 8 Voices

(Laterna Films)

Michel D.T. Lam, Jean-Philippe Turgeon, Pascal Pelletier

Pat Mullen is the publisher of POV Magazine. He holds a Master’s in Film Studies from Carleton University where his research focused on adaptation and Canadian cinema. Pat has also contributed to outlets including The Canadian Encyclopedia, Paste, That Shelf, Sharp, Xtra, and Complex. He is the vice president of the Toronto Film Critics Association and an international voter for the Golden Globe Awards.

Previous Story

Shooting Yourself: Film Diaries

Next Story

The Castle Review: A Fortress and Its Caretakers Play Themselves in Moody Genre-Bender

Latest from Blog

DOC Atlantic Today

Voices from the Atlantic Chapter of the Documentary Organization and independent filmmakers from the region call

0 $0.00