Documentaries Awarded from Coast to Coast

Innu Nikamu: Resist and Sing won Best Documentary Feature at the Prix Iris ceremony this weekend


By Pat Mullen

The trophy shelves of documentary filmmakers from coast to coast are a bit more crowded following a busy weekend of awards. The past weekend saw prizes handed out in Quebec for the annual Prix Iris, in Vancouver for the Leo Awards, and in Toronto for the Canadian Cinema Editors (CCE) Awards and Inside Out LGBT Film Festival. The prizes generally shared with the wealth with Innu Nikamu: Resist and Sing, Drag Kids, I Am MLK, Jr., and Sharkwater Extinction landing the top honours in feature categories with many other docs taking home worthy gold.

Here’s the list of winners from the past weekend:

Prix Iris

Best Documentary Film
Innu Nikamu: Resist and Sing – Kevin Bacon Hervieux | Innu Land – Ian Boyd

Best Cinematography: Documentary Film
A Sister’s Song – Danae Elon, Itamar Mendes Flohr

Best Film Editing: Documentary Film
Pauline Julien, intimate and political – René Roberge

Best Sound: Documentary Film
Those Who Will Come, Will Hear It – Cyril Bourseaux, Mélanie Gauthier, Simon Léveillé, Simon Plouffe, Lynne Trepanier, Jean Paul Vialard, Shikuan Shetush Vollant

Toronto’s Inside Out LGBT Film Festival

Best Canadian Feature
Drag Kids – Megan Wennberg

Audience Award: Best Documentary Feature
We Are the Radical Monarchs – Linda Goldstein Knowlton

Leo Awards

Best Feature Length Documentary
I Am MLK, Jr. – Derik Murray, Michael Hamilton, John Barbisan, Eric Macdonald, Peter Scarth, Jon Slusser, Jaimee Kosanke, Kevin Kay, Dr. Clayborne Carson

Best Direction, Feature Length Documentary
This Mountain Life- Grant Baldwin

Best Screenwriting, Feature Length Documentary
Letter from Masanjia – Leon Lee, Caylan Ford

Best Cinematography, Feature Length Documentary
This Mountain Life – Grant Baldwin

Best Picture Editing, Feature Length Documentary
I Am MLK, Jr. – Eddie Ochmanek, JR Mackie

Best Sound, Feature Length Documentary
Letter from Masanjia – Randy Kiss, Michael MacDonald

Best Musical Score, Feature Length Documentary
I Am MLK, Jr. – Daryl Bennett

Best Short Documentary
Finding Big Country – Kathleen Jayme, Michael Grand, James Brown

Best Direction, Short Documentary
Finding Big Country – Kathleen Jayme

Best Screenwriting, Short Documentary
Finding Big Country – Kathleen Jayme

Best Cinematography, Short Documentary
After the Sirens – Ian Kerr

Best Picture Editing, Short Documentary
Finding Big Country, Greg Ng

Best Sound, Short Documentary
Finding Big Country, Gregor Phillips

Best Musical Score, Short Documentary
After the Sirens, Andrew Harris

Best Documentary Series
Paramedics: Life on the Line – Louise Clark, Erin Haskett, Murray Battle, Rudy Buttignol, David Moses, Andrew Easterbrook, Megan Cameron, Ashley Olpherts

Best Direction, Documentary Series
Red Chef Revival – Maskwacis – Danny Berish

Best Screenwriting, Documentary Series
Uncharted Canada – Glaciers Whisper – François-Xavier De Ruydts

Best Cinematography, Documentary Series
The History Of Food – The Future of Food – Shane Geddes

Best Picture Editing, Documentary Series
Paramedics: Emergency Response – Never Take It Home – Ryan Malone

Best Sound, Documentary Series
Border Security: America’s Front Line – Paul Edwards, Jeff Henschel, Shawn Miller, Peter Wong

Best Musical Score, Documentary Series
Wild Bear Rescue – Wild, Wild Grizzly – Christopher Nickel

Canadian Cinema Editors (CCE) Awards

Best Editing in Feature Documentary
Sharkwater Extinction – Nick Hector

Best Editing in Docu-Series/Docu-drama/Factual
In the Making: Lido Pimienta – Ian Sit