Canadian Screen Award Documentary Nominees

KONELINE: our land beautiful


By Pat Mullen

FILM

Best Documentary Feature:

Gulîstan, Land of Roses
I am the Blues
KONELINE: our land beautiful
The Prison in Twelve Landscapes
Waseskun

Best Film Editing in a Documentary Feature:
Black Code
Gulîstan, Land of Roses
KONELINE: our land beautiful
Giants of Africa
Waseskun

Best Cinematography in a Documentary Feature:
The Skyjacker’s Tale
I am the Blues
KONELINE: our land beautiful
Gun Runners
Giants of Africa

Best Documentary Short:
Tshiutien
This River
The Road to Webequie
Stone Makers
Frame 394

TELEVISION:

Best Documentary Program:
Wasted
My Millennial Life
Survivors Row
Looking for Mike
Hold Your Fire

Best Biography or Arts Documentary Program or Series:
Hip Hop Evolution
Interrupt this Program
Justice for MLK: The Hunt for James Earl Ray
Loretta Lynn: Still A Mountain Girl

Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series:
We Are Savvy
Science Max: Experiments at Large
Gaming Show: In My Parents Garage

Best Direction in a Documentary or Factual Series:
Sebastian Culler, Still Standing: Vanastra
Olivier Aghaby, Interrupt this Program: Beirut
Darby Wheeler, Hip-Hop Evolution – From the Underground to the Mainstream
Barry Stevens, War Story: Afghanistan: The Long Way Home
Mitchell Gabourie, Hello Goodbye: Second Chances

Best Direction in a Documentary Program:
Adam Benzine, Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
Jerry Rothwell, How to Change the World
Susan Fleming, Moose: A Year in the Life of a Twig Eater
Patrick Reed, Michelle Shepherd, Guantanamo’s Child, Omar Khadr
Phyllis Ellis, Girls Night Out

Best Writing in a Documentary Program or Series:
Richard O’Regan, The Woman Who Joined The Taliban
Shelley Saywell. The War at Home
Jerry Rothwell, How to Change the World
Ralph Chapman, Sam Dunn; Rock Icons: Daryl Hall – The Soul Man
Rodrigo Bascunan, Hip-Hop Evolution: From the Underground to the Mainstream

Donald Brittain Award For Best Social/Political Documentary Program:
After the Last River
The War at Home
Guantanamo’s Child: Omar Khadr
I, Pedophile

Barbara Sears Award for Best Editorial Research:
Nancy Lang, Michael Burtch, Joanie McGuffin, Gary McGuffin, Rebecca Middleton, Emma Hambly; Painted Land: In Search of the Group of Seven
Monika Delmos, While You Were Sleeping
Andrew Theobald, War Story: Afghanistan
France Rivet, Trapped in a Human Zoo
Alex Williams, The Pass System

Barbara Sears Award for Best Visual Research:
Adam Benzine, Leslie Swift, Lindsay Zarwell, Elizabeth Klinck; Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
Leslie Morrison, the fifth estate: The Fire Breather: The Rise and Rage of Donald Trump
Drew Taylor, Matthew Taylor, Ron Taylor: Dr. Baseball
Elizabeth Klinck, How to Change the World
Elspeth Domville, Against All Odds: The RCAF Flyers

Best Factual Program or Series:
Curse of the Frozen Gold
Keeping Canadian Alive
Real Detective
Still Standing
This is High School

Best History Documentary Program or Series:
Newfoundland at Armageddon
War Story: Afghanistan
Reunion of Giants
The Pass System

Best Original Music for a Non-Fiction Program or Series:
Joel Goodman, Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
Lesley Barber, How to Change the World
John Welshman, Painted Land: In Search of the Group of Seven
Geoff Bennett, Andre Hirz, Mary Margaret O’Hara; Moose: A Year in the Life of a Twig Eater
Mark Korven, Guantanamo’s Child: Omar Khadr

Best Photography in a Documentary Program or Factual Series:
Mark Kaswel, Real Vikings: Age of Invasion
Barry Russell, Real Detective: Darkness
Mark Ellam, Newfoundland at Armageddon
Hugo Kitching, Joshua J. See, Moose: A Year in the Life of a Twig Eater
Martin Buzora, Kenya Wildlife Diaries: Vanishing Wilderness

Best Picture Editing in a Documentary Program or Series:
Geoff Klein, Interrupt This Program: Medellin
Tiffany Beaudin, Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
Duncan Christie, Rock Icons: Daryl Hall – The Soul Man
Steve Taylor, Mark Staunton; Hip-Hop Evolution: From the Underground to the Mainstream
Cathy Gulkin, Guantanamo’s Child: Omar Khadr

Best Science or Nature Documentary Program or Series:
Trapped in a Human Zoo
Volcanic Odysseys
My Brain Made Me Do It
Moose: A Year in the Life of a Twig Eater
Kenya Wildlife Diaries: Vanishing Wilderness
(More nominees coming soon with announcements!)

The Canadian Screen Awards air March 12 on CBC.
Please visit Academy.ca for the full slate of nominees in film/TV/digital.